W nowy, 2015 rok wchodzimy z miłą informacją - Obserwatorium Astronomiczne w Sopotni Wielkiej zostało ukończone i można już prowadzić pierwsze pokazy nieba jak i podziwiać widoki z obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001, bowiem nocna panorama tejże miejscowości nie ma sobie równych. Tak oto mamy przyjemność przedstawić pierwszą sesję fotograficzną krajobrazów z kopułą obserwatorium, które zostały utrwalone w zimowy, styczniowy dzień na terenie Sopotni Wielkiej. 

 

Prace budowlane przy obserwatorium zakończyły się w rzeczywistości już pod koniec listopada, jednak trwające jeszcze w grudniu odbiory i okres świąteczny, opóźnił nieco datę faktycznego oddania obiektu do użytku zainteresowanych. Kopuła została zlokalizowana na dachu Zespołu Szkół nr 4 znajdującego się ok. 50m. od siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP i będącego zarazem najwyższym tego typu obiektem w okolicy. Pod 3.2m konstrukcją sferyczną zlokalizowany jest na chwilę obecną 8'' teleskop systemu Newtona na montażu paralaktycznym z automatycznym prowadzeniem, dzięki czemu obserwatorium posłużyć może w pierwszej kolejności do podstawowej astrofotografii. Na całej kondygnacji zainstalowano również oświetlenie zgodne z zasadami ochrony ciemnego nieba, a długi, styczniowy weekend koordynatorzy wraz z młodzieżą wykorzystali do pierwszych prac dekoratorskich i adaptacyjnych, instalując u sufitu m.in. model Układu Słonecznego oraz najbliższych gwiazd. Aktualnie do końca stycznia prowadzone są pierwsze testy systemów sterowania i poprawności funkcjonowania całego obiektu, aby wykluczyć tzw. "choroby dzieciństwa". Przygotowywane są również programy zwiedzania, opisy informacyjne, grafik dyżurów obserwacyjnych na 2015 rok i inne elementy niezbędne do funkcjonowania obiektu. 

Ze względu na trudne warunki zimowe (-18oC), jakie zagościły obecnie w Sopotni Wielkiej, oficjalna uroczystość otwarcia obserwatorium wraz z poświęceniem przez księdza administratora z parafii w Sopotni Wielkiej, przewidziana jest w późniejszym terminie.

Zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie.

 


Projekt pn. "Budowa obserwatorium na terenie Zespołu Szkół nr 4" współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Odnowa i rozwoju wsi - działanie 413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 - oś 4 LEADER. Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.