Dział medyczny

 

Wcześniej funkcjonujący pod nazwą dział Pierwszej Pomocy Polarisu, założony został w 2005 roku po licznych propozycjach zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów podczas nocnych sesji astronomicznych w terenie. Funkcjonowanie działu było jednak dosyć krótkie i ograniczyło się do wprowadzenia kilku poprawek w Regulaminach obserwacyjnych, ustanowienia osoby odpowiedzialnej za apteczkę pierwszej pomocy oraz punktu opatrunkowego w siedzibie Stowarzyszenia. Dopiero po kilku latach przerwy inicjatywę przejął pasjonat astronomii i student medycyny na Uniwersytecie Opolskim, który rozbudował jego zaplecze o takie elementy jak podstawowa torba ratownictwa medycznego, materiały opatrunkowe i szkoleniowe, czy też sprawował osobistą pomoc podczas działań zarówno lokalnych w otoczeniu siedziby jak i wyjazdowych po Polsce.
Obecność działu medycznego od 2016r. stała się podstawą wszystkich Festiwali Ciemnego Nieba, gdzie w trakcie tego, corocznego przedsięwzięcia, koordynator ten odgrywa istotną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa zdrowia uczestników podczas plenerowych obserwacji zgodnie z przepisami prawa.

Szczególne znaczenie dział uzyskał w 2020r. kiedy do rozpoczęła się pandemia SARS-CoV-2 w Polsce, gdzie oprócz infografik i porad dla członków naszego Stowarzyszenia, dział ten zaopatrzył wszystkich aktywnych koordynatorów w odpowiednie środki ochrony osobistej jak i wyposażenie prewencyjne, zmniejszające ryzyko zakażenia COVID-19. Sukcesem tego działu był brak wykrytych transmisji koronawirusa w strukturach POLARIS-OPP podczas działań zespołowych na przestrzeni 2020r.

 

Najważniejsze inicjatywy działu medycznego:

 

Dział w chwili obecnej prowadzi koordynator - Patryk Bończyk.

 

 

 

 

Informujemy, że z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, Zarząd Stowarzyszenia POLARIS - OPP podjął decyzję o całkowitym zamknięciu siedziby i przyległych atrakcji, a także o odwołaniu wszystkich działań wyjazdowych naszej organizacji. Osobom zainteresowanym przyjazdem do Sopotni Wielkiej odradzamy podróż i sugerujemy pozostanie w domach na czas pandemii. Apelujemy również do młodzieży współpracującej z naszą organizacją, o nie organizowanie własnych spotkań przy Obserwatorium Astronomicznym, a pasjonatów nocnego nieba zapraszamy do samodzielnego śledzenia zjawisk astronomicznych, których lista dostępna jest pod linkiem Na ciemnym niebie.
Biuro Stowarzyszenia będzie dostępne jedynie za pośrednictwem komunikacji zdalnej. Przesyłki i paczki można nadawać na adres skrytki pocztowej nr 1, 34-340 Jeleśnia. O dalszych działaniach i krokach w związku z zagrożeniem epidemicznym, będziemy informowali za pośrednictwem niniejszej strony lub bezpośrednich wiadomości e-mail.