Aktualne projekty


Projekt:
"Dark Sky Community"
 

Dane z Sopotni Wielkiej.

Niebo w Sopotni Wielkiej

 

 Obraz na żywo z kamery all-sky

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.Mobilne Obserwatorium - TARPAN Drukuj Email
 
 
 
 
 
 Flagowym przedsięwzięciem projektu Fomalhaut była budowa Mobilnego Obserwatorium (TARPAN), pojazdu, na pokładzie którego zlokalizowane zostały różnorodne urządzenia naukowe służące do edukacji młodzieży, jak również wykonujące stałe pomiary i obserwacje z zakresu astronomii, meteorologii itp.

Samochód ten został podarowany na rzecz Stowarzyszenia POLARIS – OPP za symboliczne 1zł. przez jedną z firm z Sosnowca, która wcześniej użytkowała go jako samochód dostawczy. Jest to model wręcz kultowej już, polskiej marki Tarpan 237D (diesel).

Po generalnym remoncie samochodu i zaadaptowaniu na pojazd specjalny (mobilne laboratorium techniczne), został zarejestrowany w wydziale komunikacji w Żywcu na polskich tablicach rejestracyjnych o numerach SZY 05SC.

Serce Mobilnego Obserwatorium stanowi 25cm teleskop Synta Dobson. Pokład obserwacyjny, na którym zamontowany jest teleskop kryje się pod białą nadbudową zdejmowaną w trakcie obserwacji. Można się na niego dostać przy pomocy niewielkiej drabiny (1m. nad ziemią), a cały samochód usztywniany jest podnośnikami. Luk pasażerski został przerobiony na punkt sterowania urządzeniami znajdującymi się na samochodzie. Zainstalowano tam panel do stacji meteorologicznej, laptop jako komputer pokładowy, tablice informacyjne, dwa stoliki na dokumenty, miejsca do składowania przenośnego sprzętu badawczego oraz wolny obszar na przewóz Wypadowej Grupy Wykładowej (WGW). Wnętrze zostało wyposażone w czerwone oświetlenie bardziej przyswajalne dla oczu w nocy.
Auto wyposażono w systemy łączności radiowej i telekomunikacyjnej, urządzenia do obserwacji drogi oraz otoczenia, a także urządzenia projekcyjne. Miejsce kierowcy doposażono dodatkowo w przełączniki do sterowania zasilaniem świateł terenowych, oświetleniem wewnętrznym i funkcjonowaniem auta od strony technicznej. Na zewnątrz samochodu zainstalowano urządzenia obserwacyjno-pomiarowe z zakresu meteorologii, astronomii i astrofotografii, zewnętrzne oświetlenie terenowe wraz z żółtym sygnałem ostrzegawczym pojazdu specjalnego, anteny, pałąki, tablice informacyjne i inne elementy. Kolor samochodu jest zielony, aby podczas obserwacji terenowych nie wyróżniał się zbytnio od otoczenia. Samochód posiada również komplet zewnętrznych uchwytów do montowania dodatkowych urządzeń lub osłon przed promieniami słonecznymi i śniegiem.
   
Na wyposażeniu Mobilnego Obserwatorium TARPAN znajduje się:
reflektor Dobson 25cm,
refraktory 7cm,
lornetki 20x50,
fotograficzna stacja bolidowa,
aparat cyfrowy Nikon D80,
kamera CCD,
anemorumbometr,
termohigrometr,
deszczomierz,
barometr,
cyfrowy panel obsługi czujników meteorologicznych,
czujnik napięć elektromagnetycznych,
komputer pokładowy – laptop,
elektryzator obręczy bezpieczeństwa lub elementów karoserii pojazdu,
halogeny terenowe,
żółta lampa ostrzegawcza,
wykrywacz metali GARRETT - ACE250,
wyciągarka samochodowa,
dwie radiostacje CB,
telefon komórkowy,
dwa dyktafony kasetowe,
noktowizor,
projektor multimedialny,
rzutnik slajdów,
rzutnik foliowy,
zewnętrzny agregat prądotwórczy,
ekran zewnętrzny do prezentacji,
podnośniki,
drabina 1m.,
podstawowe wyposażenie biurowe i dokumentacyjne,
latarki i wskaźniki laserowe,
systemy alarmowe i czujniki ruchu,
i inne urządzenia.

Nasz samochód wraz z Wypadową Grupą Wykładową gościł w wielu miastach Polski i Słowacji. Tylko w 2006 i 2007 roku byliśmy m.in. na Piknikach Naukowych w Warszawie, pokazach nieba pod Planetarium Śląskim w Chorzowie, Festiwalu Nauki w Katowicach, imprezach masowych w Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Gliwicach, Zembrzycach, dniach miast Żywiec, Bielsko-Biała, Kraków, Bytom, wystawach tematycznych i prelekcjach w Żilinie, Kysuckim Nowym Mieście, Martinie oraz w ponad 70 szkołach podstawowych i gimnazjach.
 


    Obecnie Mobilne Obserwatorium TARPAN prowadzi następujące działania:
● pokazy i obserwacje astronomiczne,
● pomiary meteorologiczne i fizyczne,
● sesje astrofotograficzne i fotograficzne,
● prezentacje, wykłady i szkolenia dla szkół, firm, ośrodków wczasowych itp.
● wsparcie techniczne dla Pikników z Astronomią,
● działania wyjazdowe Astroturystyki w Sopotni Wielkiej,
● obserwacje techniczne,
● obserwacje fauny i flory,
● analizy ciemnego nieba,
● wszelkiego rodzaju obserwacje optyczne w czasie dnia jak i nocy.


Jeśli chcesz nas zaprosić w którymkolwiek celu wymienionym powyżej, serdecznie zapraszamy do Kontaktu. Działamy głównie na terenie południowej Polski i północnej Słowacji, ale można nas zaprosić także w inne miejsca.

Zapraszamy również do wsparcia działań wyjazdowych i utrzymania „żywej historii” samochodu marki TARPAN. Więcej szczegółów na podstronie Pomóż nam!.  
 

Działania z 2020 roku


Filmowe podsumowanie 2020r.
 

Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258