Aktualne projekty


Projekt:
"Dark Sky Community"
 

Dane z Sopotni Wielkiej.

Działania z 2019 roku


Projekt:
"Sferyczny ogród badawczy"
 

Nasze działania

 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania
 • Nasze działania

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.

Logowanie

Witamy na stronie głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP
Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności Drukuj Email

30 października 2018r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności w naszym kraju. Jest to program Komisji Europejskiej mający na celu aktywizację społeczeństwa w trzech obszarach: wolontariatu w wymiarze międzynarodowym, staże i miejsca pracy w III sektorze oraz projektów solidarnościowych, rozumianych jako szerokie spektrum działań na rzecz środowisk lokalnych. Programem tym zarządza w Polsce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji pełniąca rolę Narodowej Agencji. To właśnie ta instytucja była gospodarzem wydarzenia inauguracyjnego, na którym wśród zaproszonych gości jako panelista jednej z debat wystąpił Prezes Stowarzyszenia POLARIS - OPP, Piotr Nawalkowski. Okazuje się bowiem, iż doświadczenie naszej organizacji w realizacji projektów dotacyjnych sprzed ponad 10 lat, ma tutaj kluczowe znaczenie...  
Więcej…
 
Piknik z robotami na rozpoczęcie szkoły! Drukuj Email

2 września 2018r. na terenie gminy Jeleśnia nieopodal urzędu gminy, odbyła się impreza plenerowa dla dzieci i młodzieży z okazji kończących się wakacji i zaczynającej się szkoły. Gminna Komisja GKRPA zapewniła bogaty program atrakcji, wśród których nie zabrakło również stanowiska Stowarzyszenia POLARIS - OPP realizującego warsztaty we współpracy z Fundacją Satelitarną Polarisu, która uzyskała w tym roku dotację na projekt "Kodujemy naszą przyszłość" w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, prowadzonego obecnie przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dzięki temu projektowi, młodzież z naszego regionu (choć nie tylko), ma możliwość nauki kodowania robotów, programowania złożonego, tworzenia projektów liderowych oraz projektowania 3D w oparciu o zakupiony sprzęt przez Fundację. Właśnie 2 września br. była okazja poznać m.in. miniaturowe Ozoboty oraz roboty Photon, a Stowarzyszenie POLARIS - OPP zapewniło odpowiednią, kosmiczną scenerię oraz umożliwiło m.in. wykonanie pamiątkowego zdjęcia w stroju stylizowanym na kombinezon NASA!

Więcej…
 
VI Festiwal Ciemnego Nieba. Drukuj Email

baner VIFCN

W dniach 11-13 sierpnia 2018r. odbył się kolejny, VI już Festiwal Ciemnego Nieba na terenie pierwszego w Polsce obszaru ochrony ciemnego nieba - CN-001 Sopotnia Wielka. W tym roku aż dwa dni mieliśmy okazję spotykać się w gronie osób zainteresowanych niebem i jego zachowaniem dla kolejnych pokoleń, a także wrażliwych na muzykę towarzyszącą od początku Festiwalom w Sopotni Wielkiej. Jednak w tym roku z przyczyn od nas niezależnych, wydarzenie to miało charakter imprezy zamkniętej, ale w bardzo prosty sposób można było otrzymać zaproszenie do udziału - wystarczyło wypełnić deklarację członkowską Programu Ciemne Niebo - Polska. Warto jednocześnie zapoznać się ze zmianami, jakie zaistniały w Festiwalach Ciemnego Nieba od tego roku. Nieco szerzej piszemy bowiem o nich właśnie w tym artykule... 

Więcej…
 
Obserwacje zaćmienia w Sopotni Wielkiej - relacja. Drukuj Email

27 lipca 2018r. na wieczorno-nocnym niebie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie astronomiczne, będące swoistego rodzaju kumulacją dwóch, dosyć rzadko spotykanych zjawisk z udziałem Księżyca oraz planety Mars. Doszło bowiem do najdłuższego w XXI wieku zaćmienia naszego naturalnego satelity i to w dodatku tuż przy bardzo jasnej Czerwonej Planecie, znajdującej się w tzw. Wielkiej Opozycji (następne takie zjawisko opozycji z udziałem Marsa dopiero w 2035 roku). W ten wieczór wiele instytucji, planetariów, organizacji, mediów jak i osób uczestniczyło w obserwacjach i relacjonowaniu tego wydarzenia na niebie. Wśród nich znalazło się także Stowarzyszenie POLARIS - OPP, które zaprasiło zainteresowanych do udziału w szeregu atrakcji przygotowanych z myślą o tym dniu...

Więcej…
 
FIO w Fundacji Satelitarnej Polarisu! Drukuj Email

Miło nam poinformować, że w drodze oceny wniosków przez ekspertów Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, nasza organizacja - "córka": Fundacja Satelitarna Polarisu, otrzymała w tym roku dotację na projekt pt. "Kodujemy naszą przyszłość" w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na rok 2018 (Priorytet 2). Tym samym projekt ten znalazł się na liście 539 dofinansowanych ofert z całego kraju, na blisko 3tys. złożonych do tegorocznej edycji konkursu FIO na lata 2014-2020. Jego tematyka oscylować będzie wokół programowania, kodowania i projektowania 3D, czyli czegoś, co zawsze towarzyszyło i coraz bardziej determinuje każdą z nauk ścisłych, a tym bardziej astronomię i astronautykę. Od tego momentu możliwości naszych organizacji wkroczą na zupełnie nowy grunt dzięki prowadzonej współpracy między tymi podmiotami.

 

 

Więcej…
 
Międzyplanetarne Mistrzostwa 2018. Drukuj Email
Od kwietnia 2018r. można zapoznać się z folderem nt. wyjątkowego Astroeventu Stowarzyszenia POLARIS - OPP, nad którym przez ostatnie tygodnie pracowali koordynatorzy naszej organizacji we współpracy z Agencją About Marketing & Communication z Warszawy. Podczas Majówki z Astronomią 2018 można było poznać bliżej założenia tych nietypowych wydarzeń łączących się tematycznie z mistrzostwami gry w piłkę nożną w Rosji br., ale i także dowiedzieć się jak zostać piłkarzem-astronautą, wykorzystując specjalnie przygotowaną na ten cel dekorację Bazy Marsjańskiej. W starciu Mars kontra Ziemia, będzie można stanąć już na początku czerwca 2018r. w jednym z miast w Polsce. Od maja będą do zdobycia pierwsze, specjalne bilety na Międzyplanetarne Mistrzostwa 2018, a to jeszcze nie wszystko!
 
Więcej…
 
Otwarcie sali wielofunkcyjnej POLARIS-OPP Drukuj Email
Podczas Majówki z Astronomią 2018 odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu wielofunkcyjnego Stowarzyszenia POLARIS-OPP, zlokalizowanym na poddaszu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Sala wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny, część konferencyjną na 50 osób, bibliotekę wraz z czytelnią i komputerami z internetem, punkt monitoringu środowiska naturalnego (www.pomiary.polaris.org.pl) oraz małe zaplecze socjalne z węzłem sanitarnym. W tym właśnie kompleksie pomieszczeń dostępny jest również odnowiony model Układu Słonecznego w skali 1 : 2.500.000.000, różnego typu elementy nawiązujące do astronomii, a także elementy up-cyklingu wykonane w ramach projektu "Nasze otoczenie - nasze środowisko".
 
Więcej…
 
Obserwatorium ma nowy teleskop 14'' Schmidt-Cassegrain! Drukuj Email
Od maja 2018r. rozpoczęło oficjalne funkcjonowanie Obserwatorium Astronomiczne w Sopotni Wielkiej wraz z nowym teleskopem o średnicy 14'' systemu Schmidt-Cassegrain. Teleskop zakupiono w ramach projektu pt. "Adaptacja wielofunkcyjnego poddasza ZS nr 4 w Sopotni Wielkiej" i od kwietnia 2018r. stanowi "serce" 3,5m. kopuły wybudowanej również przez nasze Stowarzyszenie. Tuba optyczna z systemem Fastar została osadzona na statywie EQ8 z systemem Go-To oraz możliwości prezentacji obrazów na żywo w znajdującej się poniżej Sali wielofunkcyjnej wyposażonej w projektor multimedialny. Obserwacje nieba od tego momentu stają się  czymś więcej niż tylko podglądaniem nieba, bo nie tylko jest ono tutaj chronione przed zanieczyszczeniem światłem, ale i dalej nieporównywalne możliwości względem dotychczasowych teleskopów, jakie posiadaliśmy na stałe w Sopotni Wielkiej. Za pomocą tego teleskopu jesteśmy w stanie bez trudu zaobserwować księżyce Saturna, przerwy w jego pierścieniach, czapy polarne na Marsie podczas zbliżającej się Wielkiej Opozycji, ale i całe mnóstwo obiektów głębokiego kosmosu, o których dotąd mogliśmy tylko pomarzyć i podziwiać w Internecie. W dodatku podczas pokazów nieba będzie można posłuchać muzyki w kopule dzięki zainstalowanemu tam nagłośnieniu z Sali wielofunkcyjnej.
 
 
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 27

Co na niebie w 2020r.


Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258